Podnikatelský účetBanky v ČR a družstevní záložny mají pro podnikatele speciálně vytvořené základní finanční produkty, a to podnikatelské účty. Pro různé typy firem a podnikatelů existují zpravidla také různé typy podnikatelských účtů. Rozdíl mezi jednotlivými podnikatelskými účty bývá v nabídce souvisejících služeb a dalších produktů. Podnikatelské účty umožňují jak hotovostní, tak i bezhotovostní operace. Základním finančním produktem pro drobné živnostníky i velké firmy je podnikatelský účet. Ten poskytují v České republice podnikatelské klientele jak banky, tak i družstevní záložny. Podnikatelské účty, stejně jako osobní účty soukromým osobám, umožňují podnikatelům bezhotovostní a hotovostní platby.

Pro založení podnikatelského účtu musí podnikatel bance či družstevní záložně prokázat totožnost a právní subjektivitu, tedy doklady opravňující jej k podnikání. Takovým dokladem bývá nejčastěji výpis z obchodního rejstříku, živnostenský list či doklad o registraci OSVČ na finančním úřadě. Při založení podnikatelského účtu je většinou třeba složit také základní vklad na účet. Lidé podnikající jako fyzické osoby si podnikatelský účet zakládat povinně nemusí a mohou pro své podnikání využívat třeba i běžný osobní účet pro soukromé osoby. Vyplatí se ale vědět, jak lze s osobním účtem hradit vyšší platby. Od roku 2004 v Česku totiž platí zákon, který až na výjimky omezuje výši platby v hotovosti. Podle zákona platí povinnost bezhotovostně platit všechny částky v hodnotě nad 15 tisíc euro (platí pro všechny měny). S osobním účtem si podnikatel však komplikuje daňovou evidenci příjmů a výdajů i případné poskytnutí úvěru na podnikání od banky. U podnikatelského účtu je pro účetní a daňové poradce snazší se vyznat v jednotlivých položkách na výpisu účtu, protože nemusí odlišovat soukromé transakce od obchodních. Kdo podniká, jako právnická osoba podnikatelský účet při podnikání potřebovat bude.Servis24 internetbanking je velice jednoduché a snadné. Aktuální kurz eura dle kurzovního lístku České národní banky.

Podnikatelské účty jsou zpravidla na poplatcích za vedení účtu i dalších službách dražší než osobní účty pro soukromé osoby. Měsíční poplatky za podnikatelské účty se mohou pohybovat od desítek korun až po stokoruny a více. Na trhu jsou už ale i podnikatelské účty, které jsou bez poplatků. Banky a družstevní záložny podnikatelům s podnikatelským účtem poskytují navíc ještě specializované finanční produkty a služby jako jsou například firemní platební karty či investiční úvěry. Podnikatelský účet vedle bezhotovostních plateb v Česku i v zahraničí tak umožňuje prostřednictvím platebních karet i platby za zboží a služby u obchodníků, hotovostní vklady i výběry u bankomatů či na přepážkách bank a družstevních záložen. Pro vklady přes bankomaty jsou určené speciální „vkladomaty“, kterých zatím není v Česku příliš mnoho a nenabízí je ani každá banka. Mezi další základní operace s podnikatelským účtem náleží také změna disponujících osob, které mají oprávnění s účtem nakládat. V nabídce bank a družstevních záložen bývají také různé typy podnikatelských účtů. Liší se nejčastěji podle obratu na účtu. Některé banky mají rovněž speciální nabídku pro různé typy organizací, firem a podnikatelů. Existují také podnikatelské účty speciálně pro svobodná povolání, jako jsou lékaři, exekutoři, soudci, pojišťovací poradci, soudní tlumočníci či architekti.

Spořicí účet

Pro uložení úspor, které je třeba mít kdykoliv k dispozici, se nejlépe hodí spořící účty. Ty zhodnocují úspory více než běžné účty a přitom jsou zpravidla zcela bez poplatků. Spořicí účty nabízí většina tuzemských bank i družstevních záložen. Navzájem se liší především výší a způsobem úročení. Zatímco některé spořící účty mají jedinou úrokovou sazbu, jiné spořící účty jsou úročeny pásmově, tedy pro různé částky na účtu banka stanoví různé úrokové sazby. Spořicí účty patří ke klasickým vkladovým produktům, které v Česku nabízejí klientům banky a družstevní záložny. Jedná se o jednoduché finanční produkty, které umožňují svým majitelům zhodnocovat úspory více než například běžné účty. Současně jsou tyto úspory neustále dostupné a majitelé spořících účtů si je tak mohou kdykoliv bez sankcí a dalších poplatků vybírat. Peníze na spořících účtech jsou ze zákona pojištěny na 100 procent a to od letošního roku až do výše 100 000 euro.

Rychlá SMS půjčka ihned do výše až 10.000 Kč bez poplatků předem a ihned na účet.

Se spořícími účty většinou nejsou spojené ani žádné jiné poplatky. Založení a vedení účtu bývá zdarma, stejně tak i zrušení či výběr peněz. Jednotlivé finanční instituce připisují úroky za vklad jednou za určité období. Nejčastěji se tak zhodnocení objeví na spořícím účtu jednou za čtvrt roku, v některých bankách ale připisují úroky i jednou měsíčně. Úroková sazba spořících účtů souvisí s vyhlašovanou sazbou České národní banky (ČNB). Základní typ spořícího účtu je jednoduchý, bezpoplatkový a banka si ani neklade žádné speciální podmínky. Majitel takovéhoto spořícího účtu tak nemusí být v dané bance ani běžný účet a může u ní mít uložené jen své úspory. Správa takového účtu bývá nejčastěji přes internetové bankovnictví. Ty lépe zabezpečené spořící účty nicméně omezují počet transakčních účtů, z nichž a na které lze posílat peníze ze spořícího účtu. Majitel si tak musí definovat určitý počet transakčních účtů. Od jinud ani jinam pak totiž nebude moci peníze poslat. To jej ale chrání před tím, aby případný podvodník mohl převést jeho úspory na cizí účet, protože peníze půjdou přeposlat zase jen na účty majitele spořícího účtu. Takovýto jednoduchý spořící účet ovšem nabízí jen několik málo bank v Česku. Další typy spořících účtů už mívají různá omezení.

Spořicí účet s aktivací od dané výše vkladu

Hodně bank nabízí vyšší úrok, když si u nich klient uloží více peněz na delší dobu. Úroková sazba těchto spořících účtů se aktivuje po dosažení dané výše vkladu. I úroky u těchto spořících účtů klesly, byť nejsou tak těsně vázány na sazby v ekonomice, jako běžné spořící účty. Uvedené spořící účty se hodí pro střadatele s počáteční hotovostí v desítkách tisíc korun. Měli by udržovat určený limit jako rezervu, na kterou sáhnou jen v nouzi.

Spořicí účet s deaktivací úroku od určené výše vkladu

Výjimečně se objevují spořicí účty, u nichž při překročení horního limitu uložené částky dostanete nižší úrok. Patří k nim spořicí účet Waldviertler Sparkasse von 1842, tentýž princip aplikuje Spořicí plán Osobního účtu České spořitelny.

Pásmové spořicí účty

Na podobném principu jsou založeny pásmové spořící účty. Některé nabízejí několik úrokových sazeb podle výše vkladu. Patří k nim například Česká spořitelna, Raiffeisen bank či UniCredit Bank.

Spořicí účty s výpovědní lhůtou

Čím déle necháte peníze v bance, tím lepším klientem pro ni jste. Když uložíte peníze na rok, banka s nimi může rok disponovat s minimálním rizikem, že je budete chtít vyplatit před termínem splatnosti. Teoreticky mají být právě tyto vklady úročeny nejvýše. U účtů řady bank a družstevních záložen je zřejmé, oč jde, některé produkty, třeba Běžný spořící účet Volksbank, ale tuto vlastnost skrývají. Produkty s výpovědní lhůtou bez pásem pro výši vkladu jsou často označovány jako garantované vklady (KB.cz Garantovaný vklad aj.). Bývají výhodné, když peníze po vázací dobu skutečně nepotřebujete.

Maskované termínované vklady

Kombinace vázací doby a výše vkladu je vlastně klasický termínovaný vklad. Pod názvem spořící účet se skrývají i takovéto produkty, především u družstevních záložen. Pro využívání některých spořících účtů musí mít klient současně v dané bance běžný účet, z něhož si pak může přeposílat peníze na spoření. U jiných typů je zase určená minimální či maximální, popřípadě obojí měsíční úložka na spořící účet. Minimální výši prvního vkladu mívají například určenou spořící účty družstevních záložen. V některých finančních institucích také bývá omezená suma, kolik je možné si z účtu vybrat najednou či bez toho, že by majitel spořícího účtu přišel o zvýhodněné úročení. Vedle spořících účtů s jednou úrokovou sazbou existují ovšem i spořící účty, které mají úročení pásmové (viz výše). Zhodnocování na spořícím účtu potom závisí na výši úspor.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!