Kreditní kartaPod souhrnný pojem kreditní karty patří také charge karty a nákupní úvěrové karty splátkových společností. Vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl, jak fungují a zda se vyplatí žít na dluh. Pod souhrnný pojem kreditní karty patří také charge karty a nákupní úvěrové karty splátkových společností. Vysvětlíme vám, jaký je mezi nimi rozdíl, jak fungují a zda se vyplatí žít na dluh. Zatímco debetní karty mají v České republice více než desetiletou tradici a jejich vydáno přes pět milionů, historie kreditních karet je poněkud odlišná. V USA fungují již dlouho a představují 70 procent všech vydaných karet, v Evropě však stále hrají jen vedlejší roli s asi čtyřiceti procentním podílem, ve střední a východní části kontinentu dokonce jen jedno procento. Z českých bank nabídla tento produkt jako první Česká spořitelna v roce 1998. Šanci dostali ale jen vybraní zákazníci s prověřenou historií. Větší rozjezd kreditek znamenal až vstup Bank Austria Creditanstallt (dnes Unicredit bank) v květnu 2000. Rok 2002 a 2003 jsou pak označovány za skutečný start tohoto produktu u nás.

Půjčka do výplaty je požadována především v období Vánoc. Rychlá půjčka ihned pro Vaše potřeby – musíte se jenom zaregistrovat a zažádat o půjčku.Kreditní karta

Na rozdíl od své debetní sestry nepředstavuje kreditní karta klíč k finančním prostředkům na běžném účtu, ale jak již sám název napovídá, ztělesňuje úvěr neboli kredit. Použitím kreditní karty při výběru peněz z bankomatu nebo placení u obchodníka totiž čerpáte půjčku, kterou pak splácíte. Můžete vesele utrácet, i když na účtu nemáte ani korunu, pokud ale vše později splatíte. Jako každý úvěr je i ten čerpaný kreditní kartou úročen. Existuje však možnost, jak se úrokům vyhnout. Jde o tzv. bezúročnou lhůtu, která se u jednotlivých bank pohybuje v rozmezí 15 až 30 dnů. Funguje tak, že v průběhu měsíce utrácíte, a pokud celou dlužnou částku splatíte koncem měsíce, u některých bank do poloviny měsíce příštího, neplatíte žádné úroky. To ale neplatí pro částky vybírané z bankomatu, které jsou úročeny hned od data výběru. V případě, že zvolíte postupné splácení čerpané částky, musíte tak jako tak počítat s ročním úrokem od 12 do 24 procent.V dnešní době však s kreditní kartou přichází i řada benefitů. Podívejte se v našem článku, jaké z nich se vyplatí pořídit.

Servis24.cz Internetbanking představuje službu přímého bankovnictví České spořitelny. Pro Servis24 přihlášení na účet můžete volit dva základní způsoby zabezpečení. Servis24 přihlášení na účet je bezpečné a rychlé. prostřednictvím bezpečného URL.

Charge karta

Vedle kreditních karet nabízejí některé banky také tzv. charge karty. Jejich princip fungování je odlišný. Na konci měsíce vám banka pošle výpis útrat kartou a vy musíte celou částku uhradit do stanoveného data, obvykle do poloviny či konce následujícího měsíce. Po celou dobu neplatíte žádné úroky, zato musíte svůj dluh splatit celý najednou. Ostatní podmínky jsou shodné s kartami kreditními.

Je mnoho subjektů, které nabízí půjčky bez registru a také bez poplatků za vyřízení půjčky. Česká spořitelna půjčky nabízí i přes internet, aby maximálně vyšla vstříc svým klientům, kteří si chtějí všechny informace nejdříve zjistit předem. Půjčka bez doložení příjmu je vyřízena velice rychle.

Nákupní úvěrové karty

Jedná se o alternativu kreditních karet, kterou nabízejí splátkové společnosti. Přestože jde o podobné produkty, nákupní úvěrové karty se od kreditních podstatně odlišují. Nenajdete u nich bezúročné období, placení úroků se tedy nevyhnete. Druhým minusem je fakt, že až na YES kartu nejdou použitelné v bankomatech, navíc síť obchodů, které tyto karty přijímají, je podstatně menší než u bankovních karet. Pokud jde o náklady, neplatíte sice poplatek za vydání karty, ovšem úroky se vyšplhají na více než pětadvacet procent ročně. Naproti tomu výhodou nákupních úvěrových karet je okamžité vyhodnocení žádosti o vydání karty a různé slevy v partnerských obchodech.

S kreditní kartou se dá i ušetřit

Pokud budete svoji kreditní kartu používat s rozumem, nebude pro vás znamenat život na dluh, ale spíš chytře řídit své výdaje. Umožní vám totiž výhodně nakupovat i ve chvíli, kdy nemáte peníze. Uveďme jeden příklad: V lednu jsou obchody plné výprodejů, ale kdo z nás je po vánočních nákupech při penězích? Když ale nakoupíme kreditkou a čerpaný úvěr splatíme řekněme do půl roku, řekne si banka na úrocích o zhruba šest až dvanáct procent. To je ale v porovnání se slevami ve výši desítek procent stále velmi výhodné.

Debetní karty

Debetní karty jsou běžným typem platebních karet a slouží pro bezhotovostní placení u obchodníků. Debetní karty umožňují také výběr hotovosti z bankomatu či obsluhu dalších funkcí u bankomatu. Debetní karty jsou přímo navázané na běžný účet držitele. Debetní karty jsou platební nástroje pro bezhotovostní platby u kamenných i internetových obchodníků. Debetní karty jsou přímo navázané na běžný účet držitele karty. Pokud tak držitel debetní karty nemá na svém účtu žádné peníze ani sjednaný kontokorent, aby mohl jít do mínusu na účtu, při platbě u obchodníka s terminálem napojeným přímo na banku, mu platba nebude povolená pro nedostatečný zůstatek na účtu. V tomto ohledu se debetní karty liší od kreditních platebních karet, které nesouvisí přímo s penězi na účtu klienta, ale jsou navázané na úvěrový účet dle schváleného limitu banky. U kreditních karet se tedy peníze odečítají z tohoto úvěrového účtu a klient je splácí teprve později až po bezúročném období a vyúčtování. Nepovolení platby ale může držitel debetní i kreditní karty obdržet rovněž v případě, že má nízko nastavené limity pro denní či týdenní transakce. V okamžiku, kdy již tento limit vyčerpal, se při platbě na terminálu obchodníka objeví také hlášení o nepovolení transakce.

Debetní karta má podobu plastové karty opatřené buď magnetickým proužkem, nebo čipem. Tyto karty mohou být jak elektronické, tak i embosované s vytlačeným reliéfním písmem. Ty umožňují platbu i u obchodníků, kteří nemají terminály, ale dá se u nich platit díky tzv. žehličkám, tedy imprintérům, jež zaznamenají otisk karty, a zákazník s debetní kartou tento účet nakonec ještě podepíše. Vydavateli debetních karet jsou v Česku finanční instituce, jako jsou banky a družstevní záložny. Tyto instituce debetní karty vydávají svým klientům k jejich běžným účtům. Pouze výjimečně bývá debetní karta vydávána i ke spořícímu účtu.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!