Internetové bankovnictvíInternetové bankovnictví, takzvaný internetbanking, je služba přímého bankovnictví, kterou nabízejí jak všechny banky, tak i vybrané družstevní záložny. Internetové bankovnictví nejčastěji slouží klientům z řad soukromých osob i podnikatelů k obsluze jejich finančních produktů přes speciální internetové stránky. Díky internetovému bankovnictví mají klienti možnost spravovat své finance a nahlížet na sjednané finanční produkty 24 hodin denně a to odkudkoliv, kde je kvalitní a bezpečné internetové připojení. Internetové bankovnictví tak může mít i pasivní verzi, která umožňuje pouze nahlížení na stav produktu. Původně v začátcích internetbankingu koncem 90. let 20. století šlo tímto způsobem v Česku dělat jen základní bankovní operace. V dnešní době je možné realizovat přes internetbanking už řadu finančních transakcí. Patrně nejvíce internetové bankovnictví jako službu přímého bankovnictví využívají majitelé osobních běžných účtů, podnikatelských účtů a případně spořících účtů. Díky tomu mohou 24 hodin denně po celý rok uskutečňovat odkudkoli, kde je kvalitní a zabezpečené internetové připojení, jednorázové i trvalé platební příkazy, povolovat či rušit inkaso nebo třeba požádat o nový úvěr či kreditní kartu.

Servis24 internetbanking přihlášení k účtu je velice jednoduché a snadné. Servis24 přihlášení provedete během minuty. Přihlášení Servis24 je velice primitivní.Majitelé účtů s internetovým bankovnictvím mohou také měnit nastavení limitů pro denní, týdenní a měsíční operace na kartě či účtu, zasílání výpisu z účtu nebo upravovat kontaktní informace. Většinou lze i nahlížet do dalších produktů, které má majitel účtu s internetovým bankovnictvím sjednány v rámci dané finanční skupiny. Zatímco u správy účtu a provádění bezhotovostních operací z účtu se jedná o aktivní internetové bankovnictví, nahlížení na další produkty v internetovém bankovnictví bývá už jen pasivní. V takovém případě nelze v internetovém bankovnictví provádět žádné operace s daným finančním produktem ani měnit jeho nastavení. Ve spolupráci s bankami internetbanking nabízejí pro některé produkty i pojišťovny či penzijní fondy. Zpravidla se ale také jedná jen o pasivní internetové bankovnictví, které neumožňuje žádné operace. Klient s nimi může jen nahlížet na kartu ke svému finančnímu produktu.

Internetové bankovnictví některých finančních institucí umožňuje rovněž správu investic. Nejčastěji se tímto způsobem nakupují podílové listy jednotlivých podílových fondů, které daná instituce má ve svém portfoliu. Pro využívání internetového bankovnictví musí klienti dodržovat základní bezpečnostní pravidla, která jim doporučila daná finanční instituce. Vstupovat do internetového bankovnictví by tak měli pouze z dobře zabezpečeného počítače, který má nainstalované nejaktuálnější verze antivirové a další ochrany. Finanční instituce, které zpřístupňují ke svým produktům internetové bankovnictví, pro vyšší bezpečnost umožňují zasílat bezpečnostní SMS zprávy nebo někdy poskytují klientům i bezpečnostní certifikáty či certifikáty na čipové kartě s čtečkou.

Osobní účet

Osobní účty jsou jedním ze základních finančních produktů bank pro soukromé osoby. Osobní účty jsou běžné účty, které poskytují klientům v Česku jak banky, tak i družstevní záložny. Osobní účty umožňují majitelům bezhotovostní i hotovostní platby a využití dalších produktů jako jsou platební karty či kontokorentní úvěry. Osobní běžný účet je základní finanční produkt, který si v Česku v každé klasické bance a rovněž i v družstevní záložně, může většinou od 18 let založit kdokoliv. Pro děti a mladistvé slouží zpravidla jiné účty. Některé instituce mají i speciální účty pro cizince.

Postup pro přihlašování do Servis 24 Internetbankingu. Servis 24 přihlášení na osobní účet u České spořitelny. Servis24.cz představuje služby přímého bankovnictví České spořitelny.

Založení osobního účtu je bezplatné a můžete si jej založit na počkání na přepážce vybrané finanční instituce. Některé banky v současnosti ale umožňují i založení účtu bez toho, že by jejich klienty musel na pobočku banky. Osobní účet, ať už v korunách či jiné měně, slouží svému majiteli k bezhotovostnímu hospodaření s penězi. Banka i družstevní záložna je povinna pravidelně posílat majiteli osobního účtu výpis o stavu na účtu. Na osobní účet si lidé zpravidla nechávají posílat výplatu od zaměstnavatele, důchod či sociální příspěvky a pak z něj platí různé složenky a vyúčtování za bydlení, SIPO, služby atd. Peníze z osobního účtu si mohou majitelé účtů vybírat buď přímo na přepážce finanční instituce, nebo z bankomatu prostřednictvím platební karty, kterou mají vydanou k osobnímu účtu. Výběr určité sumy s platební kartou některých bank je možný také přímo při placení ve vybraných sítí obchodníků díky takzvané službě cashback. Peníze z vašeho účtu vám v takovém případě vyplatí při minimální útratě (většinou 300 korun) rovnou na pokladně.

Obsluhovat osobní účet můžete ve většině finančních institucí několika kanály. Samozřejmě, že příkaz k platbě můžete zadat přímo na přepážce banky či družstevní záložny. Většinou se ale jedná o nejdražší variantu. Levnější bývají všechny formy vzdálené obsluhy osobního účtu. Mezi ty patří nejčastěji internetové bankovnictví, které umožňuje téměř kompletní samostatnou obsluhu klientem. Dnes tak existuje jen několik málo důvodů, proč majitel osobního účtu, který využívá internetové bankovnictví, musí zavítat do banky, aby si tam zařídil to, co přes internetbanking nejde. Vzdáleným komunikačním kanálem pro obsluhu osobního účtu je také telefonické bankovnictví. Klient zadává příkazy prostřednictvím telefonního bankéře či telefonicky přímo přes automat v call centru banky. Osobní účty lze obsluhovat i přes mobilní telefon (GSM banking) a výjimečně i přes televizní kanál (u Poštovní spořitelny).

Jak se poprvé přihlásit do Servis 24 Internetbankingu?

K osobnímu účtu bývají většinou navázané i další finanční produkty, které mohou klienti využívat. Nejčastěji se jedná o platební karty (debetní a kreditní) a kontokorentní úvěry, jež umožňují jít na osobním účtu i do mínusu. Peníze na běžných účtech jsou nicméně úročeny podle vyhlašované sazby, ale jejich zhodnocování je na rozdíl od vkladů na spořících a termínovaných účtech minimální. Za služby spojené s obsluhou osobního účtu si banky většinou účtují poplatky. Ty musí být zveřejněné v sazebníku a o jejich změně jsou banky ze zákona povinné klienty informovat dva měsíce předem. Zůstatek na běžném účtu v bance i družstevní záložně je v Česku vždy ze zákona o pojištění vkladů stoprocentně pojištěn.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!